6 praktických nástrojů pro tvorbu vývojových diagramů
Jak nejlépe vysvětlit algoritmus a popsat obchodní procesy
Vývojový diagram je grafické znázornění procesu, systému nebo algoritmu. V oblasti IT se vývojové diagramy používají k zobrazení logiky fungování programu nebo k plánování týmové práce.
Seznámíme vás s platformami, které vám pomohou s tvorbou vývojových diagramů.
1. Creately
Služba obsahuje knihovnu šablon pro různá odvětví (marketing, strategie, produkt, IT, vzdělávání) a desítky diagramů – například schémata pro zpracování dat.
Creately umožňuje provádět videokonference, zanechávat komentáře a sledovat změny schémat v reálném čase. K dispozici je export projektu do formátu PNG, SVG nebo JPEG a také funkce drag-and-drop prvků vývojového diagramu.
Mezi klienty služby patří Intel, Netflix, NASA, Facebook nebo National Geographic.
Cena: Od 5 USD měsíčně (pro všechny tarify k dispozici zkušební verze), do 3 uživatelů zdarma.
2. Miro
Služba nabízí webovou nástěnku s vývojovými diagramy pro 6 oblastí – workshopy, strategie, brainstorming, vytváření diagramů, agilní nástroje. Lze ji použít nejen pro tvorbu diagramů, ale také pro prezentace a komunikaci s týmem – k dispozici jsou audio a video hovory i režim sdílení obrazovky. Kromě toho Miro disponuje kanban boardy (nástroj pro organizaci práce) a integrací se službami Jira a Asana, Dropbox, Google Suite, Slack a Sketch.
Miro má více než 20 milionů uživatelů. Jsou mezi nimi společnosti Dell, Deloitte a Cisco.
Cena: Zdarma 3 editovatelné boardy. Placené sazby začínají na 8 USD měsíčně za uživatele.
3. Gliffy
Platforma pomáhá vytvářet diagramy UML (Unified Modeling Language je jednotný modelovací jazyk, který je součástí procesu vývoje softwaru), Vennovy diagramy a jednoduché vývojové diagramy v online prostředí.
Plusem aplikace je uživatelsky přívětivé rozhraní. Minusem je to, že v bezplatné verzi zůstávají všechna schémata veřejně dostupná.
Gliffy má přes 16 milionů uživatelů. Integruje se s dalšími aplikacemi včetně Confluence, Jira Software a Jira Service Desk.
Cena: K dispozici je bezplatná čtrnáctidenní zkušební verze. Po uplynutí zkušebního období ceny začínají na 4,99 USD měsíčně za uživatele.
4. Edraw Max
Služba nabízí 280 šablon ze 4 oblastí: podnikání, design, IT a „ostatní“ (například prezentace). Každý typ diagramu je dodáván se sbírkou šablon.
Edraw Max lze integrovat s PowerPointem. Umožňuje export projektů do různých formátů – Visio, PDF, Word, PPT, JPEG, HTML.
Program je v cloudu, takže s projektem můžete pracovat současně v týmu na libovolných zařízeních.
Mezi klienty patří Apple, Amazon, Nike a Facebook.
Cena: Zkušební verze na 30 dní zdarma, po uplynutí zkušebního období od 8,25 USD měsíčně.
5. Cacoo
Nabízí méně šablon než jiné služby.
Cacoo umožňuje vytvářet databázové ER diagramy (Entity Relationship Diagram je druh vývojového diagramu, který ukazuje, jak jsou různé „entity“ –lidé, předměty, koncepty atd. – propojeny v rámci systému). Používají se ke znázornění vztahů mezi objekty v softwaru.
Projekty jsou uloženy uvnitř služby. Uživatelé dostávají oznámení o jejich změnách.
Cacoo nabízí integraci s aplikacemi Google Drive a Google Docs, AWS, Adobe Creative Cloud, Slack, Dropbox a Visio.
Cena: Od 5 USD za uživatele měsíčně, k dispozici je 14denní bezplatná zkušební verze.
6. Lucidchart
Jedná se o online aplikaci s verzemi pro Windows, Mac OS X a Linux. Jednou z funkcí služby jsou klávesové zkratky.
Platforma má funkci vrstvení. Jejím účelem je vytvářet diagramy v diagramech. Kromě toho mohou uživatelé nastavit odkazy na textová pole nebo bloky v diagramu (zobrazí se pouze po kliknutí na prvek). Schémata lze komentovat a označit kolegy, kteří poté dostanou upozornění.
Lucidchart podporuje Confluence, JIRA a JIVE, Google Cloud a je kompatibilní s Microsoft Visio.
Cena: Začíná na 7,95 USD měsíčně. K dispozici je také časově neomezená bezplatná verze (maximálně 60 objektů).
Autor: Oleksiy Simonchuk