Tyto hry rozhodně znáš. Ale víš, ve kterých jazycích byly vyvinuty?
Připravili jsme přehled programovacích jazyků, které se používají k vývoji her
Herní průmysl se od svého vzniku pořádně rozrostl a v současné době je pro mnoho lidí neodmyslitelnou součástí života. Navíc konkuruje a také se prolíná s filmovým průmyslem, což z něj dělá lákavé odvětví zábavního průmyslu, které uchvátilo nejen hráče, ale zejména i vývojáře, kteří mohou spojit svůj koníček s prací.
Proto ti ukážeme několik programovacích jazyků a ke každému ti představíme jednu hru, se kterou ses už mohl*a setkat.
1. JavaScript
JavaScript je jedním z populárních programovacích jazyků, který se používá pro vývoj webových a mobilních her. Za jeho úspěchem stojí především velká komunita vývojářů, skvělý výkon a výborná kompatibilita napříč platformami.
Hra v jazyce JavaScript
Cut the Rope
Nejznámějším herním počinem určitě bude logická hra z roku 2011. Cut the Rope zaujala nejen svou hratelností, ale především roztomilou grafikou. Úkolem hráče je nakrmit Om Nom, malou zelenou potvůrku, a to tak, že se přeřezává lano.
2. C++
Ve srovnání s jinými programovacími jazyky je C++ poněkud složitější, ale používá se především k vývoji her. Univerzálnost tohoto jazyka se rozšiřuje na vývoj 2D a 3D her, což z něj dělá dobrou volbu pro vývoj v enginech, jako je Unity, Unreal Engine nebo CryEngine.
Hra v jazyce C++
Grand Theft Auto III
Herní série GTA nemohla uniknout zraku hráčů. V současné době se čeká již na šestý díl a společnost Rockstar Games patří mezi jedno z nejznámějších herních studií.
3. Rust
Rust je atraktivní programovací jazyk především díky vysokému výkonu, paměťové bezpečnosti a efektivitě kódu. Díky tomu je skvělou volbou pro vývoj her, avšak jde o jeden z nejtěžších programovacích jazyků k naučení.
Hra v jazyce Rust
Veloren
Veloren je open-source multiplayer RPG hra inspirovaná hrami jako Cube World, Legend of Zelda: Breath of the Wild a Dwarf Fortress. Je naprogramována kompletně v Rustu a aktivně vyvíjena komunitou.
4. C#
Pro vývoj her se C# používá především díky svému výkonu, rychlosti a portabilitě. Proto se tento programovací jazyk používá pro vývoj herních enginů, jako jsou Unity, MonoGame nebo Godot.
Hra v jazyce C#
Gears of War
Známá herní exkluzivita Microsoftu si získala srdce hráčů svou hratelností, příběhem i vizuálním zpracováním. Příběh je zasazen do budoucnosti, kdy je Země napadena mimozemšťany a úkolem hráče je povraždit je.
5. Java
Jazyk Java má řadu využití, jako je vývoj webových stránek, aplikací a her. Programovací jazyk je známý především svou jednoduchostí a nabízí robustní podporu z řad vývojářů.
Hra v jazyce Java
Minecraft
Minecraft je jednou z nejznámějších a nejúspěšnějších her vyvinutých v Javě. Je to sandboxová hra, která hráčům umožňuje stavět a prozkoumávat nekonečně generovaný svět z kostek.
6. Python
Python patří k jednomu z nejpopulárnějších programovacích jazyků. Snadno se učí a má široké využití, zejména pak pro tvorbu webových aplikací, machine learning modelů, analýzu dat a pro tvorbu her.
Hra v jazyce Python
The Sims 4
Hra, kterou není třeba dlouze představovat. Herní franchise The Sims je známá širokému hráčskému publiku. Jde o simulátor „života“, kde si vytvoříš svého simíka (nebo celou rodinu) a staráš se o jejich potřeby, vztahy a zábavu. Prostě hra, která je přístupná i mladšímu publiku.
7. Lua
Lua je méně známý skriptovací jazyk. Oblíbený je především díky své jednoduchosti a rychlosti. Často se používá v herních enginech, kterým umožňuje flexibilní implementaci různých mechanik.
Zajímavá hra v jazyce Lua
Roblox
Pokud máš ve svém okolí menší děti, nejspíš jsi už o této multiplayerové free-to-play hře slyšel*a. Nabízí virtuální prostor, kde si hráč může vytvořit vlastního avatara, nakupovat vybavení, ale také hrát jednoduché hry, které mohou vytvářet i samotní hráči.
Programovacích jazyků je rozhodně více
Programovacích jazyků, které můžeš využít k tvorbě her, je celá řada. Je pouze na tobě, jaký se naučíš, ale výše jsme zmínili ty nejpopulárnější, abys měl*a představu. Tvořit tak můžeš mobilní a velmi jednoduché hry až po AAA tituly, které budou vyžadovat znalost nejen jazyka, ale i herních enginů.
Pokud tě zajímají novinky ze světa programování nebo bys chtěl*a začít vyvíjet hry, určitě nás sleduj na sociálních sítích, aby ti neunikla příležitost získat nové skills.
Autor: Martin Šlat